Objednávat a dotazovat se můžete také telefonicky u našich specialistů:Volejte  731 800 200 nebo 731 954 954  |  KONTAKT
12. ledna 2011

Pravda o zabavování vozidel majitelům antiradarů - UPDATED 07.03.2016

Pravda o zabavování vozidel majitelům antiradarů - UPDATED 07.03.2016

Možná jste v uplynulých měsících zaznamenali velkou mediální kampaň, která měla za cíl zastrašit řidiče a ukázat jim, že pokud budou mít v autě namontovaný tzv. antiradar, policie jim zabaví auto a citelná pokuta je nemine. V následujícím článku Vám přiblížíme skutečný stav věci, oproštěný od honu médií za senzací.

Informace máme tzv. „z první ruky“, protože hned od zastavení policií jsme byli s našimi zákazníky v kontaktu a zprostředkovali jsme jim bezplatné právní poradenství na účet AntiRadary.NET s.r.o.

Dne 10. listopadu 2010 byl v Pardubicích zastaven řidič stříbrné Škody Octavia pro podezření z použití antiradaru. Policejní radar hlásil chybu E02, což podle návodu k obsluze znamená nedostatečné zaměření cíle. Řidič s obviněním na místě nesouhlasil, a tak hlídka Policie České republiky zavolala jakéhosi znalce - pana Bc. Daniela Pýchu. Bc. Pýcha, znalec z oboru ekonomiky, strojírenství, posuzování příčin dopravních nehod a posuzování technického stavu vozidel, přijel se svým odtahovým vozidlem (provozuje odtahovou službu) a Octavii odtáhl na své odtahové parkoviště. Zde bylo nezapečetěné vozidlo přes noc a druhý den se mělo za přítomnosti majitele znalecky zkoumat v nedalekém servisu.

Zabavování vozidel - antiradar Druhý den bylo majiteli vozidlo vráceno a bylo mu předáno usnesení, které bylo soudě podle vzhledu a okolností velmi pravděpodobně vydáno jako blanketní a poté doplněno, o zabavení vozidla podle § 138 správního řádu. Vozidlo se v servisu opravdu znalecky zkoumalo, avšak podle majitele již na sobě neslo známky manipulace. Nicméně nějaké zkoumání proběhlo, znalec se v zařízení chvíli vrtal a vozidlo bylo posléze vráceno majiteli.

Dne 15. listopadu 2010 byl v Pardubicích zastaven řidič VW Passat CC a řidička VW Touareg pro podezření z použití antiradaru. Na místě na ně již čekali příslušníci PČR, TV Prima, znalec - Bc. Pýcha a pán, kterého média prezentovala jako zástupce správního orgánu. Postup na místě byl stejný, zástupce správního orgánu nechal řidičům vozy odtáhnout, pan znalec se v zařízeních trochu povrtal a následující den byla vozidla majitelům vrácena.

Mezitím proběhlo médii několik skandálních zpráv a tiskových vyjádření PČR, že policie si posvítí na piráty, jejichž cílem bylo jako vždy primárně řidiče zastrašit. V jedné z těchto zpráv poznal dokonce majitel stříbrné Octavie i svůj vůz, jak se v něm za doprovodu televizních kamer projíždí příslušníci PČR. Majitele tato reportáž mimořádně překvapila, protože k ničemu takovému nedal svolení ani o tom nebyl informován a těžko se lze přiklonit k závěru, že pro znalecké zkoumání zařízení a jeho reakci na laserovou pistoli, je nutno s vozem jezdit a celou akci nechat natáčet televizní štáb.

Od té doby uplynuly už dva měsíce, nikdo další nebyl za podezření z použití rušičky zastaven a ani v předmětných případech se zatím nic nového neděje. Veřejnost byla nakrmena senzací, zastrašena a účel tím byl nejspíše splněn. Podle právního posudku, který jsme si nechali zpracovat, nadělala policie při své činnosti mnoho chyb, mj. vůbec neměla právní nárok na zabavení vozidel (podrobnosti zde z pochopitelných důvodů nebudeme rozebírat), a je nepravděpodobné, že by byl někdo sankcionován. Při správném používání našich homologovaných multifunkčních zařízení je dokonce i velmi nepravděpodobné, že byste vůbec byli policií stavěni.

Update 17.3.2011:

Od sepsání článku došlo k exemplárnímu a krátkodobému zabavení dalších 2 vozů. Ani jednou zasahující hlídka nezapomněla zavolat TV Prima, což může vyvolat jisté otázky ohledně důvodu náklonnosti stále stejného příslušníka policie ke štábu zrovna TV Prima (a někdy i TV Nova). Zda se jedná další formu přivýdělku nedokážeme posoudit, každopádně veřejnoprávní televize pardubickou hurá akci nenatáčela.

Scénář byl i v těchto případech stejný, tj. medializované a dle našeho názoru protiprávní zabavení vozidla, zkoumání a do dvou dnů vrácení vozidla majiteli. Nemalou shodou okolností byl vždy znalcem ustanoven i Bc. Pýcha, kterého tímto zdravíme.

Pro úplnost zbývá dodat, že zatím žádnému z řidičů, jimž bylo zabaveno auto, nebylo prokázáno rušení policejního radaru. Podle chybové hlášky, kterou odvysílala televize, jen policista neuměl správně zamířit na projíždějící vůz. Z uvedeného tedy jednoznačně plyne, že informace vypouštěné 'spřátelenými médii', že pardubický kraj je nejúspěšnější v odhalování antiradarů, je velmi povrchně, až nepravdivě formulována. Pravdou je, že pardubičtí policisté jsou ve spolupráci s místním správním orgánem díky neznalosti právních norem České republiky (jejichž aplikací se živí) nejúspěšnější v (podle našeho názoru) nezákonném zabavování vozidel náhodně projíždějících řidičů.

Update 4.4.2011:

Po dlouhé době se v médiích objevila objektivní informace, jak to vlastně je s postihy řidičů pro použití antiradarů. Jednalo se o první reportáž ve zpravodajství TV Prima:

Bohužel, tato reportáž byla z archivu TV Prima pro své stáří smazána. Archivováno je pouze zpravodajství za posledních 31 dnů.


Update 13.6.2011:

Další reportáž o antiradarech ve zpravodasjství TV Prima:


Update 05.02.2012:

Další reportáž, tentokráte o fiasku, jakým celá "akce" skončila - zpravodasjství TV Prima:


K tomuto jen dodávám, že ani jeden ze dvou "potrestaných" nevyužili naší nabídky bezplatné právní pomoci která jim byla nabídnuta i přes to, že byli uživateli nehomologovaného zařízení od konkurenčních prodejců. Dále řidič, který zaplatil 50 000Kč byl potrestán cca 14 dnů před tím než vešel v platnost nový zákon s nižšími pokutami. Proč se neodvolal a neprotáhnul tak řízení o 14 dnů, aby ušetřil 40 000 Kč nám není známo. Od 1.8.2011 je totiž maximální pokuta za použití rušičky stanovena zákonem na 5 - 10 000 Kč.


Update 28.05.2014:

Od celé "akce" uplynuly již cca tři roky a není nám známo, že by byl obdobně kdokoli další potrestán, nebo řešení policií. Svou roli jistě hraje také snížení maximální pokuty na 5-10 000Kč které proběhlo v Srpnu 2011.

Update 07.03.2016:

Další reportáž, tentokráte na pětileté výročí. Antiradary již 5 let nejsou nijak postihovány - zpravodasjství TV Prima:
Přejeme Vám šťastnou cestu, jezděte bezpečně...

Od našeho právního zástupce jsme si nechali pro naše zákazníky vypracovat návod, jak postupovat v případě, že byste se dostali do podobné situace, kdybyste byli obviněni z něčeho, co jste nespáchali. Tento postup se však nehodí veřejně prezentovat, jelikož nechceme orgánům napovídat, co dělat lépe. Pokud jste náš stávající zákazník a máte o daný návod zájem, zastavte se u nás na provozovně nebo nám zašlete e-mail s Vaší identifikací, například číslem faktury nebo sériovým číslem Vašeho multifunkčního zařízení a my Vám návod zdarma zašleme.

Objednávat a dotazovat se můžete také telefonicky u našich specialistů: Volejte  731 800 200 nebo 731 954 954  |  KONTAKT