Používáme soubory cookie k optimalizaci našich webových stránek a služeb. Pro naše zásady navštivte sekci obchodní podmínky.

Měření laserem a laserové rušičky

12. ledna 2019
Měření laserem a laserové rušičky

Tzv. "Lasery" jsou třetím nejpoužívanějším zařízením měřícím rychlost v České Republice. Jak měření laserem funguje a co jsou to laserové rušičky se dozvíte v tomto článku.

Jak funguje měření laserem?

  • V ČR je provozu cca 200 kusů
  • Používá je dopravní i městská policie
  • Zařízení je přenosné, lze měřit z ruky, nebo z trojnožky

Tzv. LIDARy Jsou rychlé, mobilní a velmi přesné. Policista namíří na vybraný automobil, stiskne spoušť a během 1-2 vteřin je vozidlu změřena rychlost. V 90 % případů se měří rychlost přijíždějících vozidel, to znamená zepředu.

Lidar měří pomocí impulzu v neviditelné - infračervené části spektra. Paprsek je vysílán ve velmi krátkých intervalech - pulzech. Pokud paprsek laseru namíříme na nějaký lesklý objekt, odráží se od něj zpět. Odražený paprsek je zachycen pomocí optiky a světlocitlivý prvek - fotodioda jej přemění na elektrický signál.

Laserový měřič má velký dosah až 1 km, ale standardně se měří na vzdálenost 50-400 metrů. Úzký paprsek umí přesně zaměřit i jedno z vozidel jedoucí v koloně. Po zaměření vozidla přístroj automaticky pořídí digitální fotografii s údaji o měřeném objektu - rychlost, datum a čas. Fotografie mají vysokou kvalitu a je na nich dobře čitelná registrační značka.


Ochrání před lasery i radarový detektor?

Pohybujete-li se v běžném provozu, máte velkou šanci, že i přenosný detektor zachytí laserový poplach od odraženého paprsku. Laserový paprsek se totiž v běžném provozu poměrně dobře odráží a rozptyluje a citlivý pasivní detektor reaguje na odražené světelné záblesky. Pokud je ale LIDARem měřeno osamocené vozidlo, řidič vybavený pasivním radarovým detektorem se často o změření rychlosti dozvídá pozdě, nebo vůbec. Problém je v tom, že laserový paprsek je na vzdálenost 100 metrů velmi úzký, v průměru pouhých 30 cm a většinou se míří na poznávací značku.

Jediná spolehlivá ochrana jsou tak aktivní laserová čidla, například jako součást vestavěného systému.

Aktivní rušička, pasivní detektor a antiradar

Ačkoli legální pasivní detektory jsou laickou veřejností nazývány jako "antiradary", mezi novináři mylně koluje domněnka, že laserová rušička se rovná antiradar. Proto jsou články o antiradarech a jejich legálnosti často zavádějící. Pasivní detektor, chybně nazvaný jako antiradar, je legální a nemá nic společného s aktivní rušičkou. Rušička pak může být korektně označována jako "aktivní antiradar".

Jak funguje aktivní rušička?

Aktivní rušička je na pevno zabudovaný systém, někdy také nazvývaný jako "antiradar", doplněný stejnými vysílacími laserovými diodami, jaké byste našli v měřiči rychlosti. Čidla s vysílači se instalují do přední masky vozidla v blízkosti registrační značky, tak aby pokryla co největší plochu vozidla. Řídící jednotka se umisťuje do kabiny vozidla. Laserové rušičky fungují přesně opačně než radarové detektory. Pracují tím lépe, čím se měřený automobil nachází dále od stanoviště hlídky, pravděpodobnost, že detektor zachytí paprsek mířící na jiné vozidlo, se totiž zvětšuje se vzdáleností. Pokud je vzdálenost vyšší než 40 metrů (což je minimální měřící vzdálenost) mají rušičky účinnost blížící se 100%. Vozidlu, které je vybaveno rušičkou, tak prakticky není možné změřit rychlost.

Po dopadu laserového paprsku radaru začne rušička ve zlomku vteřiny vysílat náhodné pulsy proti měřiči rychlosti. Zároveň je signalizován poplach. LIDAR není schopen rozpoznat, který impuls je "jeho" a který pochází od rušičky. Výsledkem vysílání falešných pulzů je, že laserový měřič není schopen změřit rychlost vozidla. Zařízení buď hlásí operátorovi chybu anebo vůbec nic a chová se stejně, jako kdyby se operátorovi „třásla ruka“ a nebyl schopen udržet vozidlo v hledáčku a zaměřit ho.


Jsou laserové rušičky legální?

Na rozdíl od radarových detektorů aktivní antiradary či laserové rušičky u nás povolené nejsou. Když se však vaše auto rozhodnete vybavit i tímto zařízením, může vás zajímat, že od roku 2011 se výrazně zmírnily možné postihy za jízdu s aktivním antiradarem.

Novela Zákona o provozu na pozemních komunikacích 361/2000 Sb.:

"§ 125c - Přestupky
1. Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že v provozu na pozemních komunikacích
j) v rozporu s § 3 odst. 6 použije antiradar
4. Za přestupek se uloží pokuta
c) od 5 000 Kč do 10 000 Kč, jde-li o přestupek podle odstavce l písm. a), e) bodů 2 až 6, písm. f) bodů 2, 7, 10 a 11, písm. j) a podle odstavce 2"

Kompletní znění schváleného zákona: ZDE.

Účinnost tohoto paragrafu i jeho praktická aplikovatelnost, například oproti laserovým rušičkám, je však přinejmenším velmi sporná. Není znám případ, kdy by bylo toto ustanovení úspěšně použito, neboť jeho vymahatelnost je díky prakticky nulové možnosti zajištění důkazů o přestupku téměř nemožná - jak dokazuje reportáž TV Prima. Při použití moderního laserového systému radar nehlásí žádnou chybu a chová se stejně, jako kdyby se operátorovi “třásla ruka” a nebyl schopen udržet měřené vozidlo v hledáčku. Námi nabízené laserové systémy navíc mají Evropskou homologaci E8, pro montáž do vozidel - jako parkovací asistent. Při deaktivované rušící funkci jsou tedy naprosto legální.


Máte dotaz?
Zeptejte se na cokoliv vás zajímá a nechte si poradit od zkušených odborníků
  • Opravdu jsou všechny antiradary legální?
  • Na jakou vzdálenost se o měření dozvím?
  • Může policie zjistit, že mám antiradar?
  • Hodí se přenosný detektor právě do mého vozu?
Prodej a zákaznická podpora

Vojtěch Holáň
+420 731 954 954
holan@antiradary.net

Prodej a zákaznická podpora

Filip Vašek
+420 731 966 799
vasek@antiradary.net

Prodej a zákaznická podpora

Jakub Staněk
+420 731 255 244
stanek@antiradary.net


Články, aktuality a informace o ze světa antiradarů