Antiradary a legálnost

Radarové detektory jsou v České republice povolené, neboť žádný předpis jejich použití nezakazuje ani neomezuje.

Shrnutí právní situace

V České republice žádný předpis neomezuje použití radarových detektorů. Nic se nemění ani s novelou silničního zákona pro rok 2024. To znamená, že jejich použití je naprosto legální a není nijak pokutováno, ani vám za ně nehrozí získání trestných bodů do karty řidiče. Zákon se totiž vztahuje pouze na zařízení, která aktivně měření ruší, což detektory z principu funkce nejsou.

Zákon o provozu na pozemních komunikacích 361/2000 Sb.:

"Nikdo nesmí používat technické prostředky a zařízení, které znemožňují nebo ovlivňují funkci technických prostředků používaných při dohledu na bezpečnost provozu na pozemních komunikacích (dále jen "antiradar")".

Více se dozvíte na wikipedii.

Legální antiradar

Přenosné radarové detektory

Jak jsme si řekli, použití radarových detektorů je zcela legální. Ty přenosné např. antiradary GENEVO by však, stejně jako třeba palubní kamery, držáky či nabíječky na telefon, měly být umístěné ve vozidle tak, aby měl řidič dobrý rozhled na cestu. Detektor doporučujeme vždy sundat z okna po zaparkování, aby nelákal zloděje. Co se policejní hlídky týká, nemá žádnou možnost a tudíž ani chuť přítomnost radarového detektoru v autě řešit.

GENEVO MAX je zcela Legální antiradar

Radarové detektory montované napevno

U detektorů namontovaných ve vozidle napevno platí totéž, co u těch přenosných: Pasivní detektory, funkci policejních radarů nijak neruší, a proto jsou v České republice zcela legální. Vzhledem k tomu, že jde o pevné příslušenství vozidla, je však vhodné, aby napevno instalovaný detektor disponoval národním schválením (ATEST 8SD), který vydává Ministerstvo dopravy ČR. Všechny námi nabízené pevné sady tento atest mají a díky tomu si můžete užívat jejich výhody spočívající například ve vyšším výkonu, nebo absolutní nenápadnosti. Více se dočtete v článku jak vybrat antiradar.

Vestavěný antiradar je zcela legální pokud neruší práci policie

Radarové detektory v zahraničí

Problematika použití radarových detektorů v cizině je kvůli legislativám jednotlivých států poměrně složitá a je dobré si ji nastudovat předem. Existují země, kde je možné s detektorem jezdit zcela bez omezení, ale jsou také státy, kde je to přísně zakázáno. Sepsali jsme pro vás aktuální stav použití detektorů ve všech evropských zemích, abyste měli jistotu, než vyrazíte na dovolenou či pracovně do ciziny.

Legálnost antiradarů ve státech EU

Aktivní antiradary, tzv. laserové rušičky

Na rozdíl od radarových detektorů aktivní antiradary či laserové rušičky u nás povolené nejsou. Po novele z roku 2024 je pokuta za aktivně rušící systém ve správním řízení ve výši 7 000 - 25 000 Kč a zákaz řízení od 4 - 6 měsíců, otázkou však zůstává aplikovatelnost postihu v praxi.

Novela Zákona o provozu na pozemních komunikacích 361/2000 Sb.:

"§ 125c - Přestupky
1. Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že v provozu na pozemních komunikacích
j) v rozporu s § 3 odst. 6 použije antiradar
4. Za přestupek se uloží pokuta
c) od 7 000 Kč do 25 000 Kč, jde-li o přestupek podle odstavce l písm. a), e) bodů 2 až 6, písm. f) bodů 2, 7, 10 a 11, písm. j) a podle odstavce 2"

Zákon 271/2023 Sb s účinností od 1.1.2024 mění původní zákon 361/2000 Sb. tak, že: Za přestupek podle odstavce 1 písm. a) bodu 4, písm. f) bodu 15, písm. i) bodu 1 nebo 4 nebo písm. j). Se ukládá zákaz činnosti na dobu d) od 4 do 6 měsíců.

Kompletní znění novely zákona 2024: ZDE.

Účinnost tohoto paragrafu i jeho praktická aplikovatelnost, například oproti laserovým rušičkám, je však přinejmenším velmi sporná. Za posledních více než 10 let není znám případ, kdy by byl postih úspěšně aplikován, neboť jeho vymahatelnost je díky prakticky nulové možnosti zajištění důkazů o přestupku téměř nemožná - jak dokazuje reportáž TV Prima. Při použití moderního laserového systému radar nehlásí žádnou chybu a chová se stejně, jako kdyby se operátorovi “třásla ruka” a nebyl schopen udržet měřené vozidlo v hledáčku. Námi nabízené laserové systémy navíc mají Evropskou homologaci E8, pro montáž do vozidel - jako parkovací asistent. Při deaktivované rušící funkci jsou tedy naprosto legální.


Máte dotaz?
Zeptejte se na cokoliv vás zajímá a nechte si poradit od zkušených odborníků
  • Opravdu jsou všechny antiradary legální?
  • Na jakou vzdálenost se o měření dozvím?
  • Může policie zjistit, že mám antiradar?
  • Hodí se přenosný detektor právě do mého vozu?
Prodej a zákaznická podpora

Vojtěch Holáň
+420 731 954 954
holan@antiradary.net

Prodej a zákaznická podpora

Filip Vašek
+420 731 966 799
vasek@antiradary.net

Prodej a zákaznická podpora

Jakub Staněk
+420 731 255 244
stanek@antiradary.net