Používáme soubory cookie k optimalizaci našich webových stránek a služeb. Pro naše zásady navštivte sekci obchodní podmínky.

Jak funguje antiradar

14. května 2022

Na jakém principu pracuje samotný radarový detektor? Nejprve si ve stručnosti vysvětlíme, jaký je vlastně rozdíl v pojmech: aktivní antiradar, pasivní antiradar, radarový detektor a rušička.

Že je antiradar pasivní znamená, že nic nevysílá a nijak nenarušuje ani neblokuje funkce měřících zařízení (radarů, laserů, úsekových měření a kamer na červenou). Takový antiradar do auta můžeme také nazývat jako radarový detektor, protože jeho úlohou je pouze detekce měřících zařízení a upozornění řidiče na probíhající měření, jeho použítí je v ČR zcela legální. Opakem jsou aktivní antiradary, které naopak fungují jako rušičky měřících zařízení.

Kvalitní radarové detektory fungují na základě 3 úrovní ochrany:

  • Detekce mikrovlnných radarů ve Vašem okolí
  • Upozornění na laserové měřiče rychlosti, které jsou zacíleny na Vaše vozidlo
  • GPS modul s databází míst, kde se aktuálně vyskytují ostatní měřící zařízení

Jak funguje detekování mikrovlnných radarů

Radarový detektor je ve své podstatě radiopřijímač. Pomocí citlivé antény sleduje, zdali je v blízkém okolí přítomné rádiové vysílání o konkrétních frekvencích neboli kmitočtech (počtech pulzů za jednotku času). V případě českých policejních radarů se jedná o mikrovlny s frekvencí okolo 34 GHz (tzv. Ka-pásmo). Jakmile antiradar zaznamená shodu, upozorní řidiče.

Tyto vlny však vydávají nejen policejní radary, ale také celá řada elektrických zařízení, jako například automatická vrata čerpacích stanic, adaptivní tempomaty moderních vozidel apod. Ty je pochopitelně nutné odfiltrovat.

Důležitou roli hraje i síla signálu a doba jeho trvání, které mají policejní mikrovlnné radary rovněž specifické. I tyto aspekty signálů je důležité sledovat a správně vyhodnocovat, aby nedocházelo k nechtěným falešným poplachům. Tím posledním, co si řidič vybavený radarovým detektorem přeje, je zbytečně šlapat na brzdu.

A právě to je jednou z obrovských předností detektorů GENEVO. Žádné falešné poplachy a bezdůvodný stres.

Platí to i pro Slovensko?
Slovenská policie je kromě klasických Ka radarů vybavena také tzv. MultaRadary, které fungují jinak než ty naše, a to na principu slabého přerušovaného signálu. Aby ho dokázal detektor zachytit a správně vyhodnotit, musí být vybaven nejen speciálně vyvinutým algoritmem, ale také jinou anténou.

Pokud se chystáte na Slovensko, neměl by ve Vaší výbavě chybět jeden z našich antiradarů, které vyzrají i na vychytralé MultaRadary CD s perfektní úspěšností odfiltrování falešných poplachů. Schopnost odhalovat 3D radary typu MultaRadar CT, Gatso, RedFlex apod. pro Vás neustále zdokonalujeme.

Jak funguje odhalování laserů

Senzor v tomto případě snímá světelné pulzy o specifické vlnové délce a frekvenci. Jeho podstatou je upozornit řidiče na právě probíhající měření laserovým měřičem rychlosti.

Nutno dodat, že Vás detektor bohužel ve velké většině případů neupozorní včas, protože je laserové zařízení aktivováno a zacíleno na vozidlo až v momentě, kdy s ním policie měří rychlost Vašeho vozidla, a to už je zpravidla pozdě. Jedná se řádově o desetiny sekund, takže spíše jen obdržíte oznámení o tom, že Vás právě změřil laser.

Jediným účinným řešením proti laserům je tím pádem rušička, tedy aktivní antiradar.

Jak funguje GPS modul s databází ostatních měřičů rychlosti

Vysoce ceněným vybavením detektorů GENEVO je také GPS modul s databází aktuálně instalovaných stacionárních radarů, úsekových měření a kamer na červenou. Tato zařízení se od mikrovlnných radarů a laserů liší tím, že nevydávají žádný signál k zachycení, a proto je propracovaná databáze jejich výskytu k nezaplacení.
Na tvorbě databáze spolupracujeme s výrobcem a díky dlouholetým zkušenostem s mapováním tak máme nejpropracovanější databázi na trhu.

Podle nastavení Vás detektory GENEVO na tyto měřiče upozorní s předstihem 250, 350 nebo 450 metrů. Stačí si každý měsíc stáhnout nejnovější aktualizaci a jste v obraze.

A kde pro Vás bereme údaje o jejich aktuálním a plánovaném výskytu?

  • Zpravodajství
  • Sociální sítě a fóra
  • Uživatelé
  • Testeři z celé Evropy
  • Další situační zdroje

Teď už víte, jak vlastně takový radarový detektor funguje, a že jde o velmi sofistikované zařízení, které má hned několik funkcí zajišťujících maximální přehled o měření rychlosti.

Přenosné antiradary

Pasivní antiradary neboli detektory radarů se od sebe liší nejen výkonem a citlivostí, ale i dalšími důležitými parametry. Nevíte si rady s výběrem? Pokračujte na:

Jak vybrat přenosný antiradar?


Články, aktuality a informace o ze světa antiradarů