Používáme soubory cookie k optimalizaci našich webových stránek a služeb. Pro naše zásady navštivte sekci obchodní podmínky.

Jak fungují úseková měření

1. března 2022
Jak fungují úseková měření

S úsekovým měřením se setkal téměř každý řidič. V ČR jde o nejčastější způsob měření rychlosti a to díky jeho takřka automatizovanému procesu. Státní orgány a obce mohou téměř bezpracně vybírat pokuty za překročení rychlosti a také proto jsou úseková měření u nás známá převážně jako výhodný příjem do státní či obecné kasy. Jak vlastně úseková měření fungují? To se dozvíte v tomto článku.

Co je vlastně úsekové měření a jak funguje?

Úsekové měření je prakticky měření v různě metrů dlouhém úseku prováděné pomocí kamer na vjezdu a výjezdu, ty jsou ohraničeny příčnou čárou přes jízdní pruh. Kamera spolu s fotografií každého projíždějícího automobilu zaznamená čas vjezdu a výjezdu z daného úseku a podle rozdílu časů dojde k následnému vyhodnocení doby průjezdu vůči ujeté vzdálenosti, čímž systém vyhodnotí průměrnou rychlost.

Naše radarové detektory jsou vybaveny GPS anténou a databází všech stacionárních hrozeb včetně úsekových měření. Databázi aktualizujeme každý měsíc, můžete se tak spolehnout, že naše detektory vždy zavčas hlásí i nejnovější měřené úseky. Např. produkt GENEVO MAX má doživotní aktualizace zdarma.

Někteří řidiči zpomalí až za vjezdem do úsekového měření a spoléhají na to že se v průměru vejdou do povolených hodnot, pozor ale na kombinovaé úsekové měření spolu se stacionárními radary, kde je vaše rychlost změřena už při samém vjezdu do měřícího úseku, jako je tomu třeba v ulici Libocká v Praze.

Úsekové měření

Výběr pokut v praxi

V současnosti je v České republice na 500 různých měřených úseků. Podle statistiky ministerstva dopravy každý třetí řidič na místech s tzv. úsekovým měřením projede vyšší, než povolenou rychlostí. Spolu s nastavením systému se jedná o výhodný business, v praxi to funguje následovně.

Například pražský magistrát v případě zaznamenání přestupku rovnou pošle výzvu provozovateli vozidla k zaplacení částky; při překročení do 20 km/h - 600 Kč, do 40 km/h - 1 000 Kč. Při vyšším překročení rychlosti již přestupek jde do správního řízení.
Při doručení výzvy máte dvě možnosti, rovnou uhradit částku, nebo nahlásit jméno řidiče. Magistrát počítá s tím, že pro vás bude jednoduší částku ihned uhradit, vy nemusíte na úřady a úřadům zase odpadá administrativa s hledání viníka a i s přidělováním bodů, praxe potvrzuje, že většina lidí tak učiní a všichni jsou "spokojeni".

Pokuty za překročení rychlosti z úsekových měření chodí obvykle do několika týdnů. Může to ovšem trvat až měsíce, nejdelší doba, kdy Vám může pokuta dorazit je maximálně 3 roky. Po této době je již přestupek stává promlčeným.

Přehled úsekových měření

Aktuální informace o platných úsekových měřeních najdete přímo na stránkách ŘSD a jejich interaktivní mapě: dopravniinfo.cz

Úseková měření se v ČR poměrně často mění, nejlepší přehled a ochranu na cestách budete mít s aktualizovaným detektorem, naší databázi aktualizujeme každý měsíc, tak abyste se na ni mohli vždy spolehnout.

Úsekové měření

Kompletní souhrn čím se v ČR měří najdete v tomto článku.

Ukázkové fotografie úsekových měření:


Přenosné antiradary s GPS

Naše pasivní antiradary neboli detektory radarů jsou vybaveny GPS anténou s pravidelně aktualizovanou databází všech úsekových měřeních, kamer na červenou, nebo stacionárních radarů:

Zobrazit detektory


Máte dotaz?
Zeptejte se na cokoliv vás zajímá a nechte si poradit od zkušených odborníků
  • Opravdu jsou všechny antiradary legální?
  • Na jakou vzdálenost se o měření dozvím?
  • Může policie zjistit, že mám antiradar?
  • Hodí se přenosný detektor právě do mého vozu?
Prodej a zákaznická podpora

Vojtěch Holáň
+420 731 954 954
holan@antiradary.net

Prodej a zákaznická podpora

Filip Vašek
+420 731 966 799
vasek@antiradary.net

Prodej a zákaznická podpora

Jakub Staněk
+420 731 255 244
stanek@antiradary.net


Články, aktuality a informace o ze světa antiradarů