Objednávat a dotazovat se můžete také telefonicky u našich specialistů:Volejte  731 800 200 nebo 731 954 954  |  KONTAKT
18. prosince 2014

Jak se v ČR měří II? Policejní Passaty, Superby a jiné měřící vozy... (Aktualizováno 17. 3. 2021)

Tento článek se zabývá způsoby, jakými policie v České republice měří rychlost. V současné době policie v ČR využívá několik typů radarů, nejrozšířenější skupinou jsou dobře známé radary Ramer, lidově zvané "bradavice". Druhým nejpoužívanějším zařízením, které měří rychlost jsou tzv. "Lasery". V neposlední řadě Policie ČR používá také vozidla typu Škoda Octavia, Superb, VW Passat B7 a (v minulosti VW Passat R36) a další vozidla v civilním provedení a právě o nich pojednává tento článek.

Tento článek je pokračováním článku: Jak se v ČR měří? Má antiradar šanci?

Škoda Superb 2.0 TSI (2018)
 • PČR disponuje 38 kusy těchto vozidel
 • I tyto vozy využívají měřící techniku typu Ramer - Snadno detekovatelnou našimi kvalitními detektory
 • Všechny vozy jsou karoserie typu liftback, v pěti různých barvách a fungovat by měly hlavně na dálnicích, po celé republice.

Policejní SuperbPolicejní Superb - Ramer

Policejní SuperbPolicejní Superb - Ramer

Škoda Octavia 1.8TSI (2015/2016)
 • Aktuálně využíváno 84 ks těchto vozidel
 • Využívají měřící techniku typu Ramer - bez problémů detekovatelnou radarovým detektorem
 • Vozy jsou rozprostřeny rovnoměrně po celé republice

Policejní OctaviaPolicejní Octavia - Ramer

Policejní OctaviaPolicejní Octavia - Ramer

Škoda Superb 3.6 V6 (2013 + 2015)
 • Aktuálně v provozu 19 kusů
 • Dva Superby dostaly RAMER v roce 2013 + 3 koncem roku 2015 (stejná technika jako je využívána v aktuálních policejních Passatech B7 - tedy bez problémů detekovatelné kvalitním radarovým detektorem)
 • Většina Superbů je využita na dálnicích

Tyto Superby jsou určené pro dálniční hlídkování a stíhání. Jen při tom budou zase o něco méně vidět, protože tak jako v případě Passatů nepoužijí žádné speciální označení. Tentokrát se schovají v civilním „kabátku“ relativně běžného Superbu. Těch je na našich komunikacích velké množství a dvě koncovky výfuku nemá jen vrcholný šestiválec 3,6 FSI, ale třeba také slabší dvousetkoňové 2.0 TSI.

Policejní SuperbPolicejní Superb - Polcam

Policejní SuperbPolicejní Superb - Ramer

Policejní Passaty B7 (2012)
 • V provozu aktuálně 2 kusy
 • Používá Dopravní policie
 • Většina jezdí na komunikacích 1. třídy a rychlostních komunikacích
 • Využívají měřící techniku typu Ramer - detekovatelnou kvalitním radarovým detektorem

Tyto vozy jsou svou specifikací velmi podobné vozidlům Passat R36. Rozdíl je v tom, že používají standardní radary typu Ramer a jsou tedy bez problémů detekovatelné kvalitním, radarovým detektorem. Více podrobností v článku Česká Policie má nové rychlé rychlé vozy!

Policejní Passat B7Passat B7

Policejní Passat B7Passat B7

Policejní Passat B7Passat B7

Policejní Passat B7Passat B7

Policejní Passaty B7 mají za zadním oknem v levé části nápis policie, který není na první pohled viditelný, zepředu má uprostřed čelního skla maják a na sluneční cloně u spolujezdce také LED diodový nápis policie.

Policejní Passaty R36 (2009)
 • Již nejsou využívány pro měření rychlosti
 • Používala Dopravní policie
 • Většina jezdila na dálnicích

Dopravní policie v České republice si v roce 2006 pořídila nové automobily značky Volkswagen Passat R36. Celkem koupili šestnáct těchto rychlých vozů. Všechny byly vybaveny systémem měření rychlosti, který funguje na bázi "úsekového měření" rychlosti. V tomto policejním automobilu většinou seděli dva policisté, přičemž spolujezdec na monitoru umístěném ve voze sleduje auta jedoucí před i za jejich „Passatem“. Jakmile vidí, že se nějaký řidič příliš vzdaluje, případně přibližuje, zařadí se za něj (nebo před něj), zvýší svoji rychlost nad povolený limit a pokud se jim vozidlo stále vzdaluje, respektive pokud je stále dojíždí nahrají ho na záznamové zařízení (kameru umístěnou ve vozidle). Pokud policejní vůz po dobu záznamu jede průměrnou rychlostí 160 km/h a vy se mu na záznamu i přes to vzdalujete, vaše naměřená rychlost tak bude 160 km/h. K řádnému záznamu stačí policistům při rychlosti 160 km/hod pouze cca 2 vteřiny záznamu, poté vozidlo zastaví a řidič má samozřejmě problém.

Policejní Passat R36Passat R36

Policejní Passat R36Passat R36

Na tento typ měření, který probíhá pouze pomocí cejchovaného tachometru a kamery (záznamového zařízení), zatím nefunguje žádný typ detektoru, aktivní ani pasivní. Pro názornost můžete nalézt fotky a rady jak toto měření identifikovat. Níže vidíte fotografie těchto vozidel dopravní policie. Další odkazy na zajímavé informace o měření těmito vozidly, naleznete pod tímto článkem.

Policejní Passat R36Passat R36

Policejní Passat R36Passat R36

Policejní Passaty mají za zadním oknem v levé části nápis policie, který není na první pohled viditelný, zepředu má uprostřed čelního skla maják a na sluneční cloně u spolujezdce také LED diodový nápis policie. Na dálnicích a rychlostních komunikacích je třeba sledovat dění kolem sebe a být ostražitý. Je třeba dávat si pozor při nájezdech na dálnice, zpozornět u odpočívadel a benzínek, kde si mohou policisté "vyčíhnout" rychle-jedoucího řidiče a samozřejmě při jakékoliv rychlé jízdě bylo třeba dát si pozor na to, k jakému automobilu se přibližujeme a jaké vozidlo předjíždíme. Jen ostražitost Vám mohla pomoci v rozpoznání „skrytého dohledu“ na našich silnicích. Osobní zkušenost pravila, že pokud se Vám nějaký automobil zdál podezřelý, je nejlepší zpomalit, pomalu ho dojet a sledovat. Pokud se ukáže, že dané vozidlo nepatří mezi policejní vozy, mohli jste opět přistoupit na Vaši "cestovní rychlost".

 • Výrobce: polcamsystems
Ostatní civilní policejní vozy vybavené pasivními radary
 • Celkově v provozu cca 36 ks a 5 policejních motocyklů
 • Z toho 5 ks Škoda Fabia různých motorizací a 31 ks Škoda Octavia různých motorizací
 • 5 ks motocyklů je vybaveno měřícím zařízením PolCam PC
 • Používá Dopravní policie
 • Většina jezdí silnicích 1. a 2. tříd

Dopravní Policie ČR využívá také několik kusů vozů, většinou tovární značky Škoda (Fabia, Octavia) v civilním provedení, která jsou vybavena zařízením pracujícím na podobném principu, jako popsaná měřící zařízení v policejních Passatech R36. Jedná se o zařízení s názvem GESIG, a nejedná se o nic jiného, než o kameru se zobrazením aktuální rychlosti policejního vozu. Důležité je, že tento vůz musí po dobu alespoň 6 vteřin zachovat konstantní vzdálenost za Vaším vozem. Pozor, často si lidé pletou princip měření pomocí GESIGu a spojují jej s měřením z Passatů (Polcam), kde si myslí, že je nutno, aby policejní vůz srovnal rychlost s Vaším vozem. Není tomu tak. Aby bylo zřejmé, že jste jel rychleji - stačilo, že na záběru se Váš vůz vzdaloval, nebo při měření kdy se k policejnímu vozu blížíte zezadu - jste se naopak v záběru přibližoval.

Pět policejních motocyklů pak používá měřící zařízení typu Polcam, které ve své zjednodušené verzi obsahuje pouze přední kameru - umí tedy měřit pouze, jede-li za měřeným vozem.

Policejní vozy s radary - pasivníPolicejní Ford Mondeo ST s pasivním radarem

Policejní vozy s radary - pasivníPolicejní Octavia s pasivním radarem

V souvislosti s odchodem některých policejních vozů Passat R36 "do důchodu" v posledních měsících byly pasivní radary typu Polcam přemontovány do civilních policejních vozidel, většinou do modelu Octavia. Civilní policejní vozy tak již používají dva typy pasivních radarů a to jak dlouhodobě používaný Gesig, tak i zařízení Polcam, známé z Passatů R36.

Policejní vozy s radary - pasivníPolicejní motocykl s pasivním radarem

Policejní vozy s radary - pasivníPolicejní Octavia s pasivním radarem

POZOR! I když se takto v 99% případů nepoužívají, umí většina policejních vozů vybavených radary typu Ramer měřit také v tzv. pasivním režimu (viz popis principu měření na začátku článku).

Více informací o:
Objednávat a dotazovat se můžete také telefonicky u našich specialistů: Volejte  731 800 200 nebo 731 954 954  |  KONTAKT