Objednávat a dotazovat se můžete také telefonicky u našich specialistů:Volejte  731 954 954 nebo 731 800 200  |  KONTAKT
18. prosince 2014

Jak se v ČR měří II? Policejní Passaty, Superby a jiné měřící vozy... (2. 2. 2018)

Tento článek se zabývá způsoby, jakými policie v České republice měří rychlost. V současné době policie v ČR využívá několik typů radarů, nejrozšířenější skupinou jsou dobře známé radary Ramer, lidově zvané "bradavice". Druhým nejpoužívanějším zařízením, které měří rychlost jsou tzv "Lasery". V neposlední řadě Policie ČR používá také vozidla typu Škoda Octavia, Superb, VW Passat B7 a R36 a další vozidla v civilním provedení a právě o nich pojednává tento článek.

Tento článek je pokračováním článku: Jak se v ČR měří? Má antiradar šanci?

Škoda Superb 2.0 TSI (2018)
 • PČR od roku 2018 disponuje celkově 38 novými vozy typu Superb. První várku 19. kusů obdržela v lednu, dalších 19 pak v červnu 2018.
 • I tyto vozy využívají měřící techniku typu Ramer - Snadno detekovatelnou našimi kvalitními detektory
 • Všechny vozy jsou karoserie typu liftback, v pěti různých barvách a fungovat by měly hlavně na dálnicích, po celé republice.

Policejní SuperbPolicejní Superb - Ramer

Policejní SuperbPolicejní Superb - Ramer

Škoda Octavia 1.8TSI (2015/2016)
 • Celkově PČR v letech 2015 a 2016 obdržela 85 těchto vozů. Prvních 50 kusů obdrželi v Prosinci 2015, zbylých 35 kusů pak v Květnu 2016.
 • Využívají měřící techniku typu Ramer - bez problémů detekovatelnou radarovým detektorem
 • Vozy jsou rozprostřeny rovnoměrně po celé republice

Policejní OctaviaPolicejní Octavia - Ramer

Policejní OctaviaPolicejní Octavia - Ramer

Škoda Superb 3.6 V6 (2013 + 2015)
 • Ke dni 15.12.2015 v provozu pravděpodobně 17 kusů
 • Šest + Sedm (18.12.2014) Superbů dostalo PolCam (stejná technika jako ve starších passatech R36)
 • Dva Superby dostaly RAMER v roce 2013 + 3 koncem roku 2015 (stejná technika jako je využívána v aktuálních policejnich Passatech B7 - tedy bez problémů detekovatelné antiradarem)
 • Většina Superbů je využita na dálnicích

Tyto Superby jsou určené pro dálniční hlídkování a stíhání. Jen při tom budou zase o něco méně vidět, protože tak jako v případě Passatů nepoužijí žádné speciální označení. Tentokrát se schovají v civilním „kabátku“ relativně běžného Superbu. Těch je na našich komunikacích velké množství a dvě koncovky výfuku nemá jen vrcholný šestiválec 3,6 FSI, ale třeba také slabší dvěstěkoňové 2.0 TSI.

Policejní SuperbPolicejní Superb - Polcam

Policejní SuperbPolicejní Superb - Ramer

Policejní Passaty B7 (2012)
 • V provozu cca 20 kusů
 • Používá Dopravní policie
 • Většina jezdí na komunikacích 1. třídy a rychlostních komunikacích
 • Využívají měřící techniku typu Ramer - detekovatelnou radarovým detektorem

Tyto vozy jsou svou specifikací velmi podobné vozidlům Passat R36. Rozdíl je v tom, že používají standardní radary typu Ramer a jsou tedy bez problémů detekovatelné antiradarem - pasivním radarovým detektorem. Více podrobností v článku: Česká Policie má nové rychlé rychlé vozy!

Policejní Passat B7Passat B7

Policejní Passat B7Passat B7

Policejní Passat B7Passat B7

Policejní Passat B7Passat B7

Policejní Passaty B7 mají za zadním oknem v levé části nápis policie, který není na první pohled viditelný, zepředu má uprostřed čelního skla maják a na sluneční cloně u spolujezdce také LED diodový nápis policie.

Policejní Passaty R36 (2009)

Dopravní policie v České republice si v roce 2006 pořídila nové automobily značky Volkswagen Passat R36. Celkem koupili šestnáct těchto rychlých vozů. Všechny jsou vybaveny systémem měření rychlosti, který funguje na bázi "úsekového měření" rychlosti. V tomto policejním automobilu většinou sedí dva policisté, přičemž spolujezdec na monitoru umístěném ve voze sleduje auta jedoucí před i za jejich „Passatem“. Jakmile vidí, že se nějaký řidič příliš vzdaluje, případně přibližuje, zařadí se za něj (nebo před něj), zvýší svoji rychlost nad povolený limit a pokud se jim vozidlo stále vzdaluje, respektive pokud je stále dojíždí nahrají ho na záznamové zařízení (kameru umístěnou ve vozidle). Pokud policejní vůz po dobu záznamu jede průměrnou rychlostí 160 km/h a vy se mu na záznamu i přes to vzdalujete, vaše naměřená rychlost tak bude 160 km/h. K řádnému záznamu stačí policistům při rychlosti 160 km/hod pouze cca 2 vteřiny záznamu, poté vozidlo zastaví a řidič má samozřejmě problém.

Policejní Passat R36Passat R36

Policejní Passat R36Passat R36

Na tento typ měření, který probíhá pouze pomocí cejchovaného tachometru a kamery (záznamového zařízení), zatím nefunguje žádný typ detektoru, aktivní ani pasivní. Máme tu pro Vás tedy alespoň pár obrázků a rad, abyste se případnému problému mohli vyhnout. Níže vidíte fotografie těchto nových vozidel dopravní policie. Další odkazy na zajímavé informace o měření těmito vozidly, včetně jejich RZ naleznete pod tímto článkem.

Policejní Passat R36Passat R36

Policejní Passat R36Passat R36

Policejní Passaty mají za zadním oknem v levé části nápis policie, který není na první pohled viditelný, zepředu má uprostřed čelního skla maják a na sluneční cloně u spolujezdce také LED diodový nápis policie. Na dálnicích a rychlostních komunikacích je třeba sledovat dění kolem sebe a být ostražitý. Je třeba dávat si pozor při nájezdech na dálnice, zpozornět u odpočívadel a benzínek, kde si mohou policisté "vyčíhnout" rychle-jedoucího řidiče a samozřejmě při jakékoliv rychlé jízdě je třeba dát si pozor na to, k jakému automobilu se přibližujeme a jaké vozidlo předjíždíme. Jen vaše ostražitost Vám může pomoci v rozpoznání „skrytého dohledu“ na našich silnicích. Prohlédněte si obrázky policejních R36, jejich RZ a barvy a jistě nebudete mít problém. Osobní zkušenost praví, že pokud se Vám nějaký automobil zdá podezřelý, je nejlepší zpomalit, pomalu ho dojet a sledovat. Pokud se ukáže, že dané vozidlo nepatří mezi policejní vozy, můžete opět přistoupit na Vaši "cestovní rychlost".

Kompletní seznam policejních passatů R36:
Kompletní seznam policejních passatů
 • Výrobce: polcamsystems
Kompletní seznam všech policejních passatů: B7 i R36:
Kompletní seznam policejních passatů B7 a R36
Ostatní civilní policejní vozy vybavené pasivními radary
 • V provozu cca 30 ks (vč. výše zmiňovaných Passat R36) a 18 policejních motocyklů.
 • Používá Dopravní policie
 • Většina jezdí silnicích 1. a 2. tříd.

Dopravní Policie ČR využívá také několik kusů vozů, většinou tovární značky Škoda (Fabia, Octavia) v civilním provedení, která jsou vybavena zařízením pracujícím na podobném principu, jako měřící zařízení v policejních Passatech R36. Jedná se o zařízení s názvem GESIG, a nejedná se o nic jiného, než o kameru se zobrazením aktuální rychlosti policejního vozu. Důležité je, že tento vůz musí po dobu alespoň 6 vteřin zachovat konstantní vzdálenost za Vaším vozem. Pozor, často si lidé pletou princip měření pomocí GESIGu a spojují jej s měřením z Passatů (Polcam), kde si myslí, že je nutno, aby policejní vůz srovnal rychlost s Vaším vozem. Není tomu tak a u Passatu stačí, aby bylo zřejmé, že jste jel rychleji - na záběru se Váš vůz vzdaloval, nebo při měření kdy se k policejnímu vozu blížíte zezadu - jste se naopak v záběru přibližoval.

Dvacet policejních motocyklů pak používá měřící zařízení typu Polcam, které ve své zjednodušené verzi obsahuje pouze přední kameru - umí tedy měřit pouze, jede-li za měřeným vozem.

Policejní vozy s radary - pasivníPolicejní Ford Mondeo ST s pasivním radarem

Policejní vozy s radary - pasivníPolicejní Octavia s pasivním radarem

V souvislosti s odchodem některých policejních vozů Passat R36 "do důchodu" v posledních měsících byly pasivní radary typu Polcam přemontovány do civilních policejních vozidel, většinou do modelu Octavia. Civilní policejní vozy tak již používají dva typy pasivních radarů a to jak dlouhodobě používaný Gesig, tak i zařízení Polcam, známé z Passatů R36.

Policejní vozy s radary - pasivníPolicejní motocykl s pasivním radarem

Policejní vozy s radary - pasivníPolicejní Octavia s pasivním radarem

Kompletní seznam policejních vozů vybavených pasivními radary:
Kompletní seznam policejních vozů vybavených pasivními radary

POZOR! I když se takto v 99% případů nepoužívají, umí většina policejních vozů vybavených radary typu Ramer měřit také v tzv. pasivním rezimu = stejně tak jako například policejní Passaty R36 (viz popis principu měření na začátku článku).

Více informací o:
Přečteno: 47072x
Objednávat a dotazovat se můžete také telefonicky u našich specialistů: Volejte  731 800 200 nebo 731 800 600  |  KONTAKT