Objednávat a dotazovat se můžete také telefonicky u našich specialistů:Volejte  731 800 200 nebo 731 954 954  |  KONTAKT

Antiradary a legálnost - legálnost antiradarů

Radarové detektory jsou v České republice povolené.

V České republice žádný předpis neomezuje použití radarových detektorů. To znamená, že jejich použití je naprosto legální a není nijak pokutováno, ani vám za ně nehrozí získání trestných bodů do karty řidiče. Zákon se totiž vztahuje pouze na zařízení, která aktivně měření ruší, což detektory z principu funkce nejsou.

Zákon o provozu na pozemních komunikacích číslo 361/2000 Sb: Nikdo nesmí používat technické prostředky a zařízení, které znemožňují nebo ovlivňují funkci technických prostředků používaných při dohledu na bezpečnost provozu na pozemních komunikacích (dále jen "antiradar") Více se dozvíte na wikipedii.

Legální detektory

Samozřejmě, že i s radarovým detektorem je třeba jezdit obezřetně, neboť detektor neslouží k porušování zákona, riskantní a nebezpečné jízdě či jiným prohřeškům. Jeho přínosem je klid řidiče a možnost soustředit se plně na jízdu namísto sledování policejních aktivit.

Přenosné radarové detektory

Jak jsme si řekli, použití radarových detektorů je zcela legální. Ty přenosné by však, stejně jako třeba palubní kamery, držáky či nabíječky na telefon, měly být umístěné ve vozidle tak, aby měl řidič dobrý rozhled na cestu. Detektor doporučujeme sundavat z okna po zaparkování, aby nelákal zloděje. Co se policejní hlídky týká, nemá žádnou možnost a tudíž ani chuť přítomnost radarového detektoru v kabině vozidla řešit.

Přenosný detektor

Detektory montované napevno

U detektorů namontovaných ve vozidle napevno platí totéž, co u těch přenosných: Pasivní detektory, funkci policejních radarů nijak neruší, a proto jsou v České republice zcela legální. Vzhledem k tomu, že jde o pevné příslušenství vozidla, je však vhodné, aby napevno instalovaný detektor disponoval národním schválením (ATEST 8SD), který vydává Ministerstvo dopravy ČR. Všechny námi nabízené pevné sady tento atest mají a díky tomu si můžete užívat jejich výhody spočívající například ve vyšším výkonu nebo absolutní nenápadnosti (možné cesty do zahraničí nebo že je nikdo neukradne).

Napevno detektor

Radarové detektory v zahraničí

Problematika použití radarových detektorů v cizině je kvůli legislativám jednotlivých států poměrně složitá a je dobré si ji nastudovat předem. Existují země, kde je možné s detektorem jezdit zcela bez omezení, ale jsou také státy, kde je to přísně zakázáno. Sepsali jsme pro vás aktuální stav použití detektorů ve všech evropských zemích, abyste měli jistotu, než vyrazíte na dovolenou či pracovně do ciziny.
» Legálnost antiradarů ve státech EU

Legálnost detektorů - EU

Aktivní antiradary, tzv. laserové rušičky

Na rozdíl od radarových detektorů aktivní antiradary či laserové rušičky u nás povolené nejsou. Když se však vaše auto rozhodnete vybavit i tímto zařízením, určitě vás potěší, že od roku 2011 se výrazně zmírnily možné postihy za jízdu s aktivním antiradarem.

Citace ze schválené změny:

§ 125c - Přestupky

1. Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že v provozu na pozemních komunikacích
j) v rozporu s § 3 odst. 6 použije antiradar

4. Za přestupek se uloží pokuta
c) od 5 000 Kč do 10 000 Kč, jde-li o přestupek podle odstavce l písm. a), e) bodů 2 až 6, písm. f) bodů 2, 7, 10 a 11, písm. j) a podle odstavce 2

Kompletní znění schváleného zákona: ZDE.

Účinnost tohoto paragrafu i jeho praktická aplikovatelnost, například oproti laserovým rušičkám, je však přinejmenším velmi sporná. Není znám případ, kdy by bylo toto ustanovení úspěšně použito, neboť jeho vymahatelnost je díky prakticky nulové možnosti zajištění důkazů o přestupku téměř nemožná - jak dokazuje reportáž TV Prima. Při použití moderního laserového systému radar nehlásí žádnou chybu a chová se stejně, jako kdyby se operátorovi “třásla ruka” a nebyl schopen udržet měřené vozidlo v hledáčku. Námi nabízené laserové systémy navíc mají Evropskou homologaci E8, pro montáž do vozidel - jako parkovací asistent. Při deaktivované rušící funkci jsou tedy naprosto legální.

Objednávat a dotazovat se můžete také telefonicky u našich specialistů: Volejte  731 800 200 nebo 731 954 954  |  KONTAKT