Antiradary a pokovená / vyhřívaná / determální čelní skla

Antiradary a pokovená / vyhřívaná / determální čelní skla

Vzhledem k tomu, že v problematice přenosných radarových detektorů a pokovených, vyhřívaných, atermálních, determálních a jiných čelních skel automobilů kolují po internetu různé mýty, dezinformace a někdy informace naprosto zcestné, pokusíme se celou problematiku jednoduše shrnout v tomto článku...

Radarový detektor (antiradar) pro svojí spolehlivou a bezproblémovou funkčnost potřebuje mít přístup k radarovým paprskům z radarů. Standardní čelní sklo automobilu tlumí příjem signálu pouze marginálně, řádově je úbytek signálu v jednotkách procent. Problém nastává, pokud mezi přijímacím zařízením a vysílačem (detektorem a radarem) existuje překážka, která vlny odráží. Typickým příkladem jsou tzv. "pokovená" čelní skla některých automobilů.

Proč jsou některá čelní, nebo boční skla automobilů pokovená? Vysvětlení je jednoduché, tenká téměř 100% průhledná vrstvička kovu stejně tak jako zabraňuje průchodu radarových paprsků zabraňuje také průchodu určitého spektra slunečního záření do automobilu a za takovýmto sklem pak není cítit teplo, které slunce vydává. Smysl je tedy ve zvýšení komfortu a tepelné pohody cestujících. Pojďme se tedy blíže podívat na jednotlivé typy čelních skel:

Přenosný antiradar vs. pokovené čelní sklo:

Pokovené čelní sklo poznáte podle mírně nazelenalé/namodralé/nafialovělé barvy při pohledu zvenčí. Nejlépe se pokovené čelní sklo dá rozpoznat při použití polarizačních brýlí, které pokovení zvýrazňují.Tato okna také mění barvu při pohledu z různých úhlů a při různých světelných podmínkách.

Pokovená čelní skla automobilky označují různě: Atermální, Determální, Sun Safe, Sun Protection, Mikroklimatické atd. Tyto typy čelních skel zpravidla prakticky znemožňují správné fungování přenosného antiradaru. Vrstva kovu v čelním skle zabraňuje průchodu až 95% radarových paprsků a vzdálenost detekce radarů se takto zkracuje ze stovek na desítky a v extrémním případě až na jednotky metrů.

Řešení této situace jsou pouze dvě. První je výměna čelního skla za běžnou variantu, některé modely vozidel však nemají běžná skla vůbec v nabídce. Druhou možností je nákup některé z pevných sad, kde se radarová anténa instaluje do předního nárazníku.

Příklady pokovených čelních oken:

Typické příklady vozů bežně dodávaných s pokovenými okny:
  • Škoda Superb, Octavia
  • BMW - většina modelů
  • Mercedes Benz řady E, S
  • Porsche Panamera
  • Audi A6
  • VW Arteon, Passat
  • Většina modelů značek Renault a Citroen
  • A jakékoliv další modely bežných automobilek s vyšším stupněm výbavy

Přenosný antiradar vs. vyhřívané čelní sklo:

Vyhřívané čelní sklo poznáte podle zvlněných tenoulinkých dráků, obvykle cca o šíři lidského vlasu, které vedou vertikálně po celé šíři čelního skla. Zpravidla jsou od sebe vzdáleny několik milimetrů. Vyhřívaná čelní skla mají na funkci přenosného detektoru pouze minimální vliv, odhadem snižují citlivost o cca 1-3%. Moderní detektory renomovaných značek jsou však již tak citlivé, že 1-3% úbytek signálu je prakticky nepostřehnutelný a v extrémních případech může být detekce snížena o jednotky metrů. Zjednodušeně se tak dá říci, že vyhřívané čelní sklo nepředstavuje pro detektory větší překážku než klasické čelní sklo běžného automobilu.

Přenosný antiradar vs. bezpečnostní / protisluneční fólie:

Zatmavovací fólie, nebo bezpečnostní fólie nepředstavují pro radarové detektory prakticky žádný problém. Většina běžně dostupných fólií neobsahuje kovové součásti a proto radarové paprsky těmito fóliemi pronikají bez útlumu. Pokud uživatel žádá diskrétní instalaci, může tedy svůj detektoru místit například do horní části čelního skla za pruh ztmavující fólie a o funkčnost svého detektoru nemusí mít obavy.

Pevný antiradar vs. překážky:

Radarové anténa pevné sady antiradaru se umísťuje zpravidla za plastovou část předního nárazníku, eventuelně do předního "grilu". U umísťování antény je třeba dbát na to, aby nebyla umístěna za nosníkem, za registrační značkou, za hadičkami ostřikovačů světel, nebo za pochromovanými částmi nárazníku, které radarové paprsky nepropouštějí, nebo propouštějí jen částečně.


Máte dotaz?
Zeptejte se na cokoliv vás zajímá a nechte si poradit od zkušených odborníků
  • Opravdu jsou všechny antiradary legální?
  • Na jakou vzdálenost se o měření dozvím?
  • Může policie zjistit, že mám antiradar?
  • Hodí se přenosný detektor právě do mého vozu?
Prodej a zákaznická podpora

Vojtěch Holáň
+420 731 954 954
holan@antiradary.net

Prodej a zákaznická podpora

Filip Vašek
+420 731 966 799
vasek@antiradary.net

Prodej a zákaznická podpora

Jakub Staněk
+420 731 255 244
stanek@antiradary.net